
Маршрутизатор ASUS 90IG0920-MO9C00 TUF-BE6500 BE6500, 3x2.5GE LAN, 1x2.5xGE WAN, 1xUSB3.2, MESH
9 580 ₴
- Готово к отправке
- Код: ER90IG0920-MO9C00
Swift as Drone, Beyond Simple Extension
ASUS TUF Gaming BE6500 combines WiFi 7 and ASUS AiMesh to offer more than just extended coverage. It provides a stable, secure, and feature-rich network under one SSID, while working with compatible ASUS routers for easy management, advanced security, and smart home integration across your entire network.
4K-QAM
Compared to 1024-QAM with WiFi 6/6E, 4096-QAM (Quadrature Amplitude Modulation) allows each signal to more densely incorporate larger amounts of data, delivering up to 20% more efficient data transmission.
Multi-Link Operation (MLO)
Multi-Link Operation (MLO) enables buffering-free connection by intelligently combining and switching between the 2.4 GHz and 5 GHz bands. TUF Gaming BE6500 is built to be future-proof with all WiFi 7 devices, regardless of the MLO mode they utilize.
Unleash Creativity, Enjoy Speed
TUF Gaming BE6500 is powered by a powerful quad-core 1.5 GHz CPU and comes with 1GB DDR4 large memory, effortlessly handling various tasks.
Stable and Durable
Inspired by drone design, with aluminum heatsinks, nano-carbon coating, and 5-sided ventilation for stable all-day operation, enhancing your internet and gaming experience.
Multi-Gigabit Connectivity
Enjoy versatile and ultra-fast multi-gig gaming networking with the TUF Gaming BE6500. TUF Gaming BE6500 includes quad 2.5G port for high-speed gaming, entertainment and ultra-fast ethernet backhaul.
Quad 2.5G Port
TUF Gaming BE6500, with its quad 2.5 GbE ports, provides lightning-fast connectivity, enabling you to fully enjoy the gigabit broadband network experience.
4G LTE & 5G Mobile Tethering
Stay connected anytime with the convenient USB 4G LTE and 5G mobile tethering, even during internet outages or while on the go.
Dedicated Gaming Port
No setup required for LAN1 dedicated gaming port. Once connected, gaming devices prioritize data transmission delivering 2.5G blazing-fast speed.
Win Every Game You Play
Prioritize the network traffic of your favorite mobile game, minimizing lag and latency with just a tap on the ASUS Router mobile App.
OPEN NAT
Using OPEN NAT on the TUF Gaming BE6500 couldn’t be easier. It takes just 3 steps. No more frustrating and complicated procedure!
Always Secure, All-round Smart Home Network Protection
TUF Gaming BE6500 provides powerful cybersecurity solutions and cloud data centers and AI/ML from Trend Micro™ to shield your smart home from router, Internet and every connected device without monthly subscription.
Comprehensive Triple Level Network Protection
TUF Gaming BE6500 offers a triple-level protection strategy, enhancing your entire network with advanced features. This powerful approach delivers robust protection against evolving cyber threats.
24/7 Protection Made Easy
AiProtection Pro includes a toolbox for diagnosing network health, fine-tuning settings, and receiving on-the-go notifications. Stay vigilant and secure, even when you are away.
Stay Protected Anywhere, Anytime
Secure browsing, data privacy, remote access – ASUS extensive VPN capabilities handle it all.
| Основные | |
|---|---|
| Производитель | Asus |
| Количество антенн | 6 шт |
| Общие | |
| Питание | USB |
| Пользовательские характеристики | |
| Flash пам'ять | 256 МБ |
| RAM пам'ять | 1 GB |
| Интерфейс | 1 x USB 3.2/3 x 2.5 Гбіт/с LAN/1 x 2.5 Гбіт/с WAN |
| Безпека VPN | VPN Client L2TP/VPN Client OVPN/VPN Server OVPN/VPN-client PPTP/VPN-Client WireGuard/VPN Fusion/VPN-Server WireGuard/VPN-Server PPTP/VPN-Server IPSec |
| Вес | 772 |
| Вихідне живлення | 12 В / 2.5 А (макс.) |
| Вхідне живлення | 110V~240V(50~60Hz) |
| Вхідний інтерфейс ( WAN ) | PPPoE/Static IP/Automatic IP/PPTP/L2TP/IPSec/Dual WAN |
| Габарити | 304 x 174 x 214 |
| Гарантия (месяцев) | 36 |
| Диапазон в частотных границах | 2.4 ГГц/5 ГГц |
| Дополнительно | OFDMA/гостьова мережа |
| Захист інформації | фильтрация MAC-адресов/UTF-8 SSID |
| Индикаторы | Живлення/ LAN/WAN/5G/ 2.4G |
| Комплектация | Адаптер живлення/Гарантійний талон/маршрутизатор/Кабель RJ-45/Короткий посібник користувача |
| Количество ядер процессора | 4 |
| Максимальна швидкість з'єднання | 5764 |
| Номінальна частота процесора, ГГц | 1.5 |
| Підтримка VPN | 1 |
| Режимы работы | бездротовий маршрутизатор/точка доступу/Media bridge mode/повторювач/AiMesh |
| Стандарт зв'язку IEEE 802.11 | a/b/g/n/ac/ax/be |
| Стандарти | IEEE 802.11b/IEEE 802.11a/IEEE 802.11g/IPv4/IPv6/WiFi 4 (802.11n)/WiFi 5 (802.11ac)/WiFi 6 (802.11ax)/WiFi 7 (802.11be) |
| Тип | маршрутизатор |
| Тип антенны | зовнішня/фіксована |
| Тип модему | внешний |
| Условия доставки и оплаты | Внимание этот товар отправляется только по частичной или полной предоплате |
| Функції бездротового режиму | MU-MIMO/Чесність ефірного часу |
- Цена: 9 580 ₴








