
Маршрутизатор ASUS 90IG07B0-MU9B00 RT-AXE7800 AXE7800, 3xGE LAN, 1xGE WAN, 1x2.5GE LAN/WAN, 1xUSB3.2, MESH
10 174 ₴
- Нет в наличии
- Код: ER90IG07B0-MU9B00
Low Latency & Less Interference
The newly available 6 GHz frequency band is dedicated purely to WiFi 6E devices. This means that older WiFi devices can’t interfere with 6E signals at all, enabling faster and more reliable connections for your 6E devices.
Massive Capacity
WiFi 6E has up to seven additional high-speed 160 MHz channels*, enabling multi-gigabit speeds with stable and consistent connections. It dramatically increases network capacity while reducing congestion, delivering higher performance for every WiFi 6E device.
Connect Instantly
As the new 6 GHz band is exclusively reserved for WiFi 6E devices, there’s no need for Dynamic Frequency Selection (DFS), which prevents interference with things like air traffic control radar systems. This means that devices can connect quicker without the delays imposed by DFS.
One-Tap Safe Browsing
The internet can contain inappropriate content, intrusive ads or other dangers and safety risks. ASUS Safe Browsing helps block undesirable content in one tap -- no extra apps required. Its lightweight DNS-based filtering* won’t affect router performance. It can even filter explicit content from search engine results to protect your kids online.
Complete Security for Your Home Network
Alongside the latest WPA3 security protocol, the ASUS RT-AXE7800 also features AiProtection Pro powered by Trend Micro™, with automatic, regularly updated security signatures to protect your devices and personal data from internet threats.
Parental Controls at Your Finger Tips
Gain insight into your kids’ online activity and customize settings for different age groups with RT-AXE7800’s robust parental controls – with no subscription fee. You can also flexibly schedule internet access with one click, or you can grant extra online time for your kids to reward their good behavior.
Make Free WiFi Secure with Instant Guard
When you are away from home, the ASUS Instant Guard mobile app gives you one-tap secure internet access via your RT-AXE7800 router*, thanks to its encrypted VPN tunneling technology. Our newly upgraded app even lets you easily share this worry-free network connection with your family and friends through a URL link.
Multi-Gigabit Wired Connection
Equipped with a 2.5 Gbps WAN/LAN port, the ASUS RT-AXE7800 also features both WAN and LAN aggregation*, providing you with more options when assembling your network**. This flexibility lets you deliver massive bandwidth to your wired devices and takes advantage of ultra-high-speed internet connections in many scenarios.
| Основные | |
|---|---|
| Производитель | Asus |
| Тип антенны | Внешняя |
| Пользовательские характеристики | |
| Flash пам'ять | 256 МБ |
| PPTP VPN | PPTP VPN сервер/PPTP client |
| RAM пам'ять | 512 МБ |
| Интерфейс | USB 3.2 Gen 1 x 1/1 × порт WAN/LAN 2,5 Гбіт/с/1 × порт WAN/LAN 10/100/1000 Мбіт/с/3 × порти LAN 10/100/1000 Мбіт/с |
| Вес | 1033 |
| Вихідне живлення | 12 В / 3 А |
| Вхідне живлення | 110V~240V(50~60Hz) |
| Віддалене управління | OpenVPN сервер/OpenVPN клієнт/DHCP/IPSec server |
| Гарантия (месяцев) | 36 |
| Диапазон в частотных границах | 2.4 ГГц + 5 ГГц + 6 ГГц |
| Дополнительно | FTP-сервер/OFDMA/DDNS/Підтримка функцій Alexa |
| Индикаторы | Живлення/ LAN/WAN/5G/ 2.4G/2.5G/6G |
| Кнопка скидання до заводських налаштувань | 1 |
| Комплектация | Адаптер живлення/Посібник користувача/Гарантійний талон/маршрутизатор/Кабель RJ-45 |
| Количество антенн | 6 шт. |
| Количество ядер процессора | 4 |
| Максимальна швидкість з'єднання | 7800 |
| Номінальна частота процесора, ГГц | 1.7 |
| Операционная система | ASUSWRT |
| Питание | AC Input : 110V~240V(50~60Hz) |
| Підтримка транспортних протоколів | PPPoE/PPTP/L2TP |
| Підтримувані протоколи | Dynamic IP/IPv4/ IPv6/L2TP/PPTP/Static IP/PPPoE |
| Режимы работы | режим роутера/міст/бездротовий повторювач/AiMesh node mode |
| Стандарти | IEEE 802.11b/IEEE 802.11a/IEEE 802.11g/WiFi 4 (802.11n)/WiFi 5 (802.11ac)/WiFi 6 (802.11ax)/Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Тип | маршрутизатор |
| Тип модему | внешний |
| Условия доставки и оплаты | Внимание этот товар отправляется только по частичной или полной предоплате |
| Функції безпеки | WPA-Enterprise/WPA2-Enterprise/підтримка WPS/Батьківський контроль/WPA3-Personal/WPA2-Personal/WPA-Personal/AiProtection Pro |
| Функції брандмауера | Static IP |
- Цена: 10 174 ₴











