
Маршрутизатор TP-LINK ARCHER AX72 AX5400, 4xGE LAN, 1xGE WAN, 1xUSB 3.0 , MESH
5 169 ₴
- Готово к отправке
- Код: ERARCHER-AX72
- Gigabit WiFi for 8K Streaming– 5400 Mbps WiFi for fasterbrowsing, streamings, anddownloading, all atthe sametime.
- Fully Featured Wi-Fi 6– Equips with the top structure of 4T4R and HE160 on the 5 GHz band to enable 4.8 Gbps ultra-fast connection.
- Connect 100+ Devices– Supports MU-MIMO and OFDMA to reduce congestion andquadruple the average throughput.
- Extensive Coverage– 6× antennas and Beamforming ensure broad coverage.
- HomeShield– TP-Link's premium security services keep your home network safe with cutting-edge features for network and IoT protection.*
- More Vents, Less Heat– Improved vents area unleash the full power of the whole machine.
- USB Sharing– 1× USB 3.0 port enables easy media sharing and private cloud building.
- Easy Setup–Setupthe router in minutes with Tether app.
Warp Speed for Smooth 8K Streaming
Drastically improved speeds enable streaming, fast downloading, and gaming, all at the same time. Need to go faster? Hop on 5 GHz with full speed-boosting features to stream multiple 8K videos without lagging.
Extensive Wi-Fi Coverage with Advanced TechnologyEnjoy stable Wi-Fi connections, even in the kitchen and bedroom. High-Power FEM, 6× Antennas, Beamforming, and 4T4R structures combine to adapt Wi-Fi coverage to perfectly fit your home and concentrate signal strength towards your devices.
Connect 100+ DevicesEasily handle dozens of devices streaming and gaming at the same time — OFDMA and MU-MIMO combine to future-proof your home network by providing greater capacity to connect more devices.
OFDMAEnables different devices to share one transmission stream, increasing efficiency.
MU-MIMOTransmits data to different devices simultaneously using multiple streams.
Designed to Be CoolThe slant rectangle atop of the scaled armor design provides a contemporary aesthetic. The vent design takes up 167 cm² (25 in²) of its top surface for improved heat dissipation, unleashing the whole machine's full power.
TP-Link HomeShield: Advanced Security for Unlimited ClientsHomeShield protects all connected clients against DDoS, malicious sites, and port intrusion, delivering a safe network environment for your data and privacy.
Enhanced IoT SecurityHomeShield identifies IoT devices, including cameras and voice assistants, to block all potential security holes and secure your privacy.
DDoS Attack PreventionHomeShield will record abnormal incoming traffic, and the device will automatically block requests from enlisted IPs.
Robust Parental ControlsManage online time and block inappropriate content to keep your family safe online.
Leading Security by Avira®Avira, an award-winning tech company, relied on by 500 million users, powers HomeShield and continually updates it, ensuring your network stays care-free.
TP-Link OneMesh™: Flexibly Create Whole Home WiFi with Archer AX72Want to build a whole-home Wi-Fi? Archer AX72 supports OneMesh to form seamless whole-home coverage, preventing drops and lag when moving between signals.
Easy Setup and UseWhether you prefer the intuitive Tether App or the powerful web interface, you can set up your Archer AX72 in minutes. The Tether App allows you to manage network settings from any Android or iOS device.
| Основные | |
|---|---|
| Производитель | TP-Link |
| Пользовательские характеристики | |
| Интерфейс | USB/DMZ/4 x Gigabit Ethernet LAN/1 гігабітний порт Ethernet |
| Вхідний інтерфейс ( WAN ) | PPPoE/PPTP/L2TP/PPTP/L2TP/DHCP/Динамічна IP-адреса/Статична IP-адреса |
| Гарантия (месяцев) | 24 |
| Диапазон в частотных границах | 2.4 ГГц + 5 ГГц |
| Допустима вологість при експлуатації | 10–90 % |
| Допустима вологість при зберіганні | 5–90 % |
| Кнопка скидання до заводських налаштувань | 1 |
| Комплектация | Коротка інструкція/кабель Ethernet/Wi-Fi роутер/Блок живлення |
| Количество ядер процессора | 2 |
| Максимальна швидкість з'єднання | 4804 |
| Питание | 12 В |
| Процессор | 1 ГГц |
| Підтримувані протоколи | IPv4/ IPv6/Dynamic DNS (DDNS)/DHCP Server/DHCP/QoS/DHCP client |
| Режимы работы | бездротовий маршрутизатор/режим точки доступу |
| Сертификация | RoHS/CE/FCC |
| Стандарт зв'язку IEEE 802.11 | ax/ac/n/g/b/a |
| Стандарти | IEEE 802.11b/IEEE 802.11a/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax |
| Температура зберігання | -40…+70 °C |
| Температура навколишнього середовища | 0 °C - 40 °C |
| Тип | маршрутизатор |
| Управление устройством | додаток Tether |
| Условия доставки и оплаты | Внимание этот товар отправляется только по частичной или полной предоплате |
| Функції бездротового режиму | MU-MIMO/OFDMA |
| Функції безпеки | IP-MAC прив'язка/WPA-Enterprise/WPA2-Enterprise/Батьківський контроль/WPA/Контроль доступу/Шлюз прикладного рівня/WPA2/WPA3/Система безпеки HomeShield/Блокування шкідливих сайтів/Захист від DDoS-атак/Сканер домашньої мережі |
| Функції брандмауера | DHCP-сервер/DHCP-клієнт/FTP-сервер/VPN-сервер/Traffic Monitor/Quality of Service (QoS)/IPTV(VDSL/ADSL WAN)/Список клієнтів DHCP/Beamforming |
- Цена: 5 169 ₴





